Szkolenia Gastro-Hotel

Konkurs


Konkurs Gastro-Hotel

Patroni 

GKlogo mini

 

gk24 mini

Ograniczenie zużycia energii elektrycznej dla obiektów gastronomicznych do 45% - system KES ( Kitchen Energy Saver ) oraz inne czynniki obniżające koszt inwestycji i eksploatacji profesjonalnej kuchni.


Profesjonalna kuchnia w hotelu czy kantyna to zapotrzebowanie na przydział energii elektrycznej na poziomie od 50 do 400 kW a nawet więcej. Koszt tej energii to często „być albo nie być” dla branży gastronomicznej. Od ponad 20 lat Europa, a szczególnie Niemcy rozwiązali już ten problem, a w Polsce od kilku lat też wdrażamy takie rozwiązania.


Każdy odbiorca w momencie podłączenia do sieci energetycznej deklaruje jaką maksymalną moc zamierza z niej pobrać. W tym celu sumuje moce poszczególnych odbiorników energii - w tym urządzeń gastronomicznych. Po zadeklarowaniu wartości mocy w „ Umowie sprzedaży energii elektrycznej „ dokonujemy opłaty miesięcznej za każdy 1kW mocy tzw. „umownej ‘’ w kwocie ok. 6,60 zł do 16,60 zł w zależności od dystrybutora : Enea, Tauron, Energa, RWE ….( Kołobrzeg 13 zł ).


Opłata za energię składa się z kluczowych 2 elementów: Moc umowna [kW] oraz zużycie energii [kWh]. Opłatę za Moc umowną ( zamówioną = zadeklarowaną ) ponosimy miesięcznie – bez względu na poziom jej wykorzystania i tu ma zastosowanie KES, a za jej przekroczenie płacimy wysokie kary.


Natomiast opłata za każdą 1kWh ( jedną kilowatogodzinę ) zależy od czasu ( ilości godzin ) w jakim urządzenia pracują.


System KES KITCHEN ENERGY SAVER, znany w Europie zachodniej już od kilkunastu lat, ogranicza koszt mocy umownej nawet do 45%. Producenci urządzeń gastronomicznych takich jak piece konwekcyjno-parowe, zmywarki, trzony, patelnie, frytkownice, kotły, piece piekarnicze, a nawet wytwornice pary na potrzeby profesjonalnych pralni -są już fabrycznie dostosowane do systemu KES.


Możliwe jest też zastosowanie systemu już w istniejących obiektach.


Jak to jest możliwe?


Znane są już wszystkim i to od wielu lat, systemy BMS ( Building Management System ) w automatyce budynkowej. Wiemy też, że nadzorują pracę systemów wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz oświetlenia. Ich największą zaletą są znaczne ograniczenia kosztów oraz wyeliminowanie ingerencji człowieka w pracę systemu. System KES działa na tej zasadzie - precyzyjnie monitoruje pracę urządzeń gastronomicznych i dynamicznie zarządza przydziałem mocy do poszczególnych urządzeń. Daje to w efekcie ograniczenie mocy umownej nawet do 45%.


System składa się z jednostki centralnej ( monitor ):Okablowania, skrzynki elektrycznej w której zamontowane są moduły do: sterowania mocą urządzeń gastronomicznych, pralniczych oraz wentylacją w zakresie nadzoru pracy okapów wentylacyjnych.W Polsce od 2 lat zostało zainstalowanych już kilka systemów, a kilka następnych jest w trakcie montażu. System jest w pełni kompatybilny z urządzeniami gastronomicznymi i pralniczymi takich producentów jak : Rational, Winterhalter, Mareno, Electrolux, Gort, Hobart i wielu innych…..


Koszt zamówienia dodatkowej opcji do urządzenia gastronomicznego ( nazwa w jęz.ang. „ prepared for connection to an Energy optimisation system „ lub „ conversion kit for connection to an Energy optimisation system „ )to wartość ok. 200-300 Euro. Natomiast koszt całego systemu zwraca się w ciągu 3-4 lat.


System sprawdzą się również w sytuacji, kiedy nie dysponujemy wystarczającą ilością mocy przyłączeniowej. Pomaga również, gdy chcemy zwiększyć wydajność, czy asortyment produkcji, gdzie zaoszczędzoną Moc wykorzystujemy do zainstalowania dodatkowych urządzeń kuchennych, pralniczych czy nowej klimatyzacji.


Na koszt inwestycji i eksploatacji profesjonalnej kuchni ma decydujący wpływ powierzchnia zaplecza gastronomicznego oraz rodzaj stosowanej technologii. Wiemy już, że czynniki te generują potężne koszty wyposażenia, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, ogrzewania oraz zatrudnienia. Są technologie i urządzenia które rozwiązują ten problem, a systemy wentylacji zapewniają prawidłowe warunki pracy w niewielkich i wydajnych kuchniach. Warto mieć na to wpływ i świadomość przy projektowaniu i modernizowaniu kuchni.


Jak zaprojektować lub zmodernizować kuchnię w hotelu?


Jak wyeliminować koszty nieprofesjonalnych rozwiązań projektowych narażających nasz zysk i rentowność obiektów gastronomicznych?


To zasadniczy temat na teraz i już.


Jak ograniczyć te koszty dowiecie się Państwo na wykładzie….Dr inż. Barbara-Koziorowska-AbramczykDoświadczenie w projektowaniu profesjonalnych kuchni obejmuje ostatnie 20 lat. Dorobek naukowy oraz stypendia zagraniczne zaowocowały doktoratem oraz publikacją książki pt.” Projektowanie technologiczne zakładów gastronomicznych , kuchni hotelowych i szpitalnych”.


Od 2008 roku konsultant FCSI – międzynarodowej organizacji zrzeszającej specjalistów z dziedziny technologicznego projektowania, a przynależność projektanta do tej organizacji stanowi gwarancję dla inwestora- co do poprawności zastosowanych rozwiązań.


Współpracujemy z:

culinary com pl www poradnikrestauratora com pl  gk24 pl Targi

nadmorze pl hotwpol Targi

e-konferencje pl targi gastronomiczne targi hotelarskie targi hotelarskietargi turystyczne

turystyka24h pl papaja pl targowestoiska info Targi